Wizualizacja produktowa 3D  jest bardzo zbliżona do fotografii produktowej, jednak pozbawiona jest pewnych barier jak w przypadku tradycyjnej fotografii. 

 

Dzięki fotorealistycznej wizualizacji 3D, możemy jeszcze na etapie projektowania przedstawić realistyczne rendery wyglądu produktów opakowań, butelek, puszek, maszyn itp. 

 

Nie są one jak w przypadku fotografii realizowane poprzez zdjęcia produktu, a na bazie planów, szkiców czy plików CAD przygotowanych przez producenta bądź projektanta. Taka forma wizualizacji produktu jeszcze przed wprowadzeniem na rynek pozwala przedsięwziąć działania marketingowe na etapie projektowym, poddać produkt ocenie we własnej firmie jak i przedstawić do wglądu oczekiwanym grupom docelowym. 

 

Nie musimy przygotowywać sesji zdjęciowej dla każdego produktu który posiadamy, wszelkie zmiany koloru, grafik na opakowaniach, oświetlenia, cieni czy faktury możemy wykonać z poziomu programu 3D, co jest szybsze jak w przypadku tradycyjnej sesji zdjęciowej, ponieważ nie musimy powtarzać ujęć dla każdego posiadanego produktu. 

 

Ma to szczególne znaczenie przy dużych gabarytowo obiektach, odpadają wtedy kwestie logistyczne z transportem produktów, organizowaniem odpowiedniej ilości ludzi czy szukania właściwego miejsca do wykonania sesji fotograficznej. 

 

Raz stworzony model 3D możemy dowolnie modyfikować. Ma to ogromne znaczenie gdy produkty, które firma oferuje są kierowane na zagraniczne rynki i zachodzi potrzeba zmiany opakowań i tekstów. W programach 3D wystarczy jedynie zaktualizować pliki graficzne i wypuścić finalne rendery, bez potrzeby powtarzania całej sesji fotograficznej od nowa, co zmniejsza koszta i czas potrzebny na przygotowanie wizualizacji, jak ma to miejsce w tradycyjnej fotografii. 

 

Tam gdzie tradycyjna fotografia produktowa osiąga swoje granice lub staje się zwyczajnie zbyt kosztowna, wizualizacje produktów 3D zapewnia wyjątkową elastyczność. Możemy dowolnie kontrolować odbicia, cienie, środowisko czy scenę w jakiej znajduje się produkt.

 

Profesjonalnie przygotowane wizualizacje 3D pomagają w promocji, jak i sprzyjają wzrostowi sprzedaży produktu praktycznie od pierwszych chwil jego pojawienia się go na rynku.